11.12.2012

Bütün Mesele İnsan Kalabilmek!Haberleri açıyorum, sanki dünyanın en normal olayı yaşanıyormuş gibi spiker sakin bir ses tonuyla ''Genç kadın kocası tarafından sokak ortasında dövüldü'' diye haber aktarıyor. Başka bir kanalda üç adam(!) ön tarafa kurulmuşlar kadını ise kamyonetteki kağıtlar düşmesin diye en tepeye oturtmuşlar. Adama soruyorlar ''Eşiniz yukarıdan düşmez mi?'' diye adam da gayet gururlu bir edayla ''Düşşün yenisini alırım!'' diyor. O kadar garip duygular içerisindeyim ki küfür etmek bile içimden gelmiyor. Kapatıp televizyonu gazeteye göz atıyorum ''Yine bir kadın boşanmak istediği kocası tarafından öldürüldü'' diye küçük bir köşe ayırmışlar çünkü asıl büyük haber milletvekilinin kocasından dayak yediğinin açığa çıkması. Okumaya devam ediyorum belki bir kadının dayak yemesi sıradan olabilir ama bir milletin vekilinin dayak yemesine belki tepki gösterirler diyorum. Ama yok! Olay hemen kapatılıyor... Canım fena halde sıkılıyor biraz içim açıksın diye salonda oturan misafirlerin yanına gidiyorum bir adana muhabbetidir gidiyor, tabi meraklı insanlarız hemen ''nolmuş?'' diye atlıyorum. Olay aynen şöyle; iki sene evvel 3 ÇOCUK  bayram şekeri toplamak için evden çıkmışlar ve dokuz ay boyunca hiç haber alınamamış. İşin aslı bir şekilde ortaya çıkmış, apartmana yeni taşınan bir adam(!!!) bayram şekeri verme bahanesiyle iki kız bir erkek çocuğunu içeri almış ve günlerce belkide haftalarca alı koymuş. Aslında hep duyduğum şeyler ama yinede kalbim sıkıştı içimden ağlamak geldi. Ya aklım almıyor nasıl bir mantıktır, nasıl bir vicdansızlıktır ya nasıl nasıl!

Biliyorsunuz ki AB bizi kanatları altına almamak için önümüze bir sürü engel yığdı. Onların en çetrefillilerinden biride Kadın Hakları daha doğrusu ülkede kadınlara yapılan muameleler. Böyle haberleri izledikçe inanın AB'ye hak veriyorum. Ulan sokak ortasından tavuk keser gibi bir canı alıyorlar, sonrada halk ayaklanmasın diye(kim ayaklanacaksa) sembolik bir ceza verip salıyorlar şerefsizleri. Çünkü ülkemizde eziyette görse, öldürülsede, tecavüzede uğrasa kadın bir şekilde haksızdır. Hiç bişey yapmadıysa bile kuyruk sallamıştır. Lan insan bozmaları hadi bir ihtimal kadın kuyruk salladı (ki hangi kadın böyle bir şeyi ister) 5 yaşındaki çocuk hatta 3 yaşındaki bebekte mi kuyruk salladı!!!

Biraz önce anayasa çalıştım tam da 2004 Anayasa Değişikliği - İdamın Kaldırılması'na geldim. İnsan düşünmeden edemiyor be ''İdam kaldırıldı da iyi oldu mu?'' hiçbir zaman hatta şimdi bile Allah'ın verdiği bir canı hangi sebeple olursa olsun başka bir kulun almasını doğru bulmuyorum. Ama böyle insan bozmalarını görünce acaba diyorum...

Bildiğiniz üzere bütçe yılı başladı milletvekillerimiz harıl harıl çalışıyor. Bir tanesi kürsüden bir küfür atıyor salondakiler boş durur mu hemen karşı atağa geçiyorlar. Biri bir ara sandalyesine davranıyor tam atıcakken meclis başkanı araya giriyor. Sonra diğeri hızını alamıyor bir tokat patlatıyor en yakınındakine. Ohh nasıl olsa bir cezası falan yok vuran vurana... Valla bazen TBMM'nin en baba aksiyon filmlerinden bile daha heyecanlı olduğunu düşünüyorum. Neyse efendim onlar mecliste anaokul çocuklarının bile yapmayacağı davranışları sergileye dursun ülkemizde onlarca kadın ölüyor ve yüzlercesi... Milletvekilinin biri çıkıyor bilmemne hayvanlarını koruma taslağı hazırlıyor, hiç kusura bakmayın ama bu ülkede kadınları ve çocukları hayvanlar kadar bile sevmiyoruz.

Cem Garipoğlu bir açıklama yapmış, efenim kendileri 34 yaşında tahliye olunca Çin'de Hukuk okuyacakmış. Çünkü 18 yaşındaki Münevver'i başından keserek öldürdükten sonra mahkemenin 24 yıl ceza vermiş olmasına çok içerlemiş. Verilen cezanın adaletsiz olduğunu falan söylemiş. Kesinlikle katılıyorum! Sen git bir insanı ağaç budarmış gibi testereyle parçalara ayır sonrada hiç birşey olmamış gibi olayı örtbas et sonrada 24 yıl ceza versinler. Kesinlikle çok adaletsiz ben olsaydım müebbet verirdim! Bu şiddet ve taciz olayları öyle yada böyle azaltılmalı bunun en kestirme yollarından biri cezaları caydırıcı hale getirmek. Ülkemizde öyle zamanlar oluyor ki park cezalarına ödediğimiz mebla suç işleyeninkinden bile fazla olabiliyor. Benim nazarında tecavüz inanın adam öldürmekten bile daha berbat bir durum. Elimde olsa en büyük cezayı bu idam bile olsa onlara verirdim. Ne demektir ya sen bir insanın hayatını almaktan bile beter ediyosun. O kadar hassas bir konu ki şu anda cümlelerimi yazıp siliyorum. Buraya uygun doğru cümleyi bulamıyorum...

Farkında mısınız son yıllarda kadına şiddet baya arttı. Hatta öyle bir hal aldı ki polis korumasındaki kadını bile mahellesinde öldürdüler. Bu demek oluyor ki iş cezaları makul bir hale getirmekle de yetmiyor bunları doğru bir şekilde uygulamakta lazım. 13 yaşındaki bir çocuğu ''26 kişiyle kendi rızasıyla olmuş'' diyerek o şerefsizleri aklayanlar inanın onlarda bile daha aşağılık. Eğer gelişmiş medeniyetler seviyesindeki medeniyetten anladığımız buysa ben böyle medeniyetin..............

Bir de ülkemizin acı bir gerçeği vardır ''Elalem ne der!'' ula kim bu elalem bir bulsam varya Allah yarattı demicem. Her olayda her konuda bu elalem devreye girer, sen istemesen bile girer. Heleki tecavüz gibi bir olay varsa ohooo. Sırf namuslarını temizlemek için (çünkü sadece kadın kirlenmiştir, şerefsizlerin hiçbir suçu yoktur onlar sütten çıkmış ak kaşıktırlar) gider kadını öldürürler yada kadını sokağa atarlar. Hiçbirini yapamasalar bile tecavüzcüsüyle evlendirirler. Allah aşkına bu nasıl bir mantıktır ya! Allah kimseyi o duruma düşürmesin cidden. Yani kadın zaten yıkılmış birde tutmuşlar o an bıraksalar bir kaşık suda boğacayı şerefsizle evlendiriyorlar, yeter ki kadının namusu temizlensin gerisi önemli değil.

Aslında dilimin ucuna gelipte söyleyemediğim o kadar çok şey var ki, bir ihtimal insanların yarasına tuz basmaktan da ölesiye korkuyorum. Aslında benim en çok yazmak istediğim çocuklardı, ha yaşı büyük olunca daha mi hafifliyor içindeki tiksinme derseniz tabiki hayır. İnsanlara zorla yapılan ve yaptırılan herşeyden nefret ediyorum. Ama çocuklar apayrı bi konu be... Odanın içinde gülerek ordan oraya koşturan beş yaşındaki kuzenime bakıyorum, haberdeki çocuk aklıma geliyor ve ilk kez içimden lanet okuyorum!

21 yorum:

 1. AB'nin bu konuyu mevzu etmesi bahane, onlar Türkiye'yi istemediği için her türlü şeyi sorun yapıyor yoksa Avrupa ülkelerinde daha vahim vahşetler söz konusu. Çocuklar daha fena istismar ediliyor..

  Cem Garipoğlu denen yaratık bence haklı, şöyle ki onun gibi adam öldürenler ne yazık ki ülkemizde idam edilip, müebbet hapise çarptırılmaktansa 6-7 yılda çıkıyor. Böyle bir ülkede 10 kusür sene hapis cezası almak ne yazık ki hakimlerin özgür kararı değil kamuoyunun baskısıyla olmuştur. Yoksa o katil daha erken salıverilirdi.

  Ne yazık ki insanlarda ALLAH korkusu yok.. ALLAH'ın emanet ettiği bir canı almak, eziyet etmek hiç zor gelmiyor. Bu sorunların çoğu çocuklarımıza önce ALLAH korkusunu sonra da insanlık ahlakını işlemediğimizden geliyor.

  Düzelir miyiz peki?

  Sanmıyorum insanlar şeytana uymakta ve günah işlemekte öyle arsızlaşmış ki ceza idam bile olsa vız gelir artık..

  Ama dualarımız düzelmesi yönünde..

  En çok da o tecavüzlere vahşetlere kurban giden masum sabilere içim kıyılıyor :(

  Tabi kadınlara da üzülüyorum ama çocuklara hiç dayanamıyorum.

  ALLAH toplumumuzu ıslah etsin. (AMİN)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Amin... Elbetteki AB'nin tavrı tamamiyle siyasi aksi halde bize laf etmeye yüzleri yok. Aslında bütün mesele vicdanımızda gizli, insanın içindeki mahkeme işlemedikten sonra ne desek boş...

   Sil
 2. Çok güzel bir konuyu yazmışsın. Bu konu toplumumuzun en bastırılmış parçası. Polis bile şiddet gören kadını yine kocasına emanet ediyor bu toplumda, kadın sığınma hakkı elde edebilmek için çırpınıyor nafile. Karakola başvuruyor saldırı olmadan müdahale edemeyeceğinden bahseden polis memurlarıyla muhatap oluyor.

  Kadın ne yaparsa yapsın öncelikle yetiştirdiği erkek çocuğunu adam etmedikten sonra bu kara lekeyi temizleyemeyiz gibi geliyor bana. Neyse daha da yazmayayım bence...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet ya bide öyle bir durum var dimi, kadın dayak yediği için karakola sığınıyor ama bide oraya gittiği için kocası olacak adamdan dayak yiyor. Garip...

   Ne diyebilirim ki kesinlikle haklısın ama sadece kadının çocuğunu yetiştirmesiyle bitmiyor ki babanında adam olması lazım... Konu uzadıkça uzuyor bende susuyorum artık.

   Sil
 3. bence bu tür haberler sadece insanın moralini bozar ve zevkini kacırır bunları izleyip boş boş konuşup üzülmektense hiç izlememekdaha iyi çünkü bunun kimseye yararı yok ne o öldürülene nede bize sadece ruhumuzu karatır bunlar .
  Ben bu suç çılgınlığının ve vahşetin tam aksine Allah korkusu yüzünden oluştuğunu düşünüyorum çünkü küçüklerimizi hep yaramazlık yaparsan dayak yersin,allah seni cehenneme atar , ceza alırsın gibi şeylerle eğitmeye calışıyoruz onlara sen insansın kötülük yapmak senin doğanda yok kötülük yapmazsan herkes ve sen daha mutlu olursun demiyoruz. Sadece korkutarak sadece aptal insanları durdurabilirsiniz. Oysaki tanrı korkusundan önce insanlığı ,insan olmayı ve kendisi olduğu için hiç bir neden olmadan karşılıksız iyi olmayı öğretmeden hiç bi ahlaksızlığın biteceğini sanmıyorum.Tabi bu benim düşüncem yazıya gelince sadeece ilk ve son paragrafını okudum bunun için özür dilerim ama bu tür ruh karartıcı şeyler duymayı sevmiyorum ve bunlardan haberdar olmanın kayıtsızlık olmadığını redd ediyorum.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Her iki yorumunada ayrı ayrı yorum yapmak istedim. Öncelikle bu tip olaylarda üç maymunu oynamak hiçbir şeyin çözümü olamak, en azından benim açımdan. Evet belki bu olayları dillendirmek zülme maruz kalan insanların acısını hafifletemez ama en azından bundan sonra olacaklar için bir kalkan olmasını umut ediyorum. Mahalle baskısı olayına sonuna kadar inanıyorum, o yüzden bu şerefsizlere psikolojik baskıyı naçizene bu gibi yazılarımla yapıyorum. Belki benim yaptığım kıyıya vurmuş deniz yıldızlarının misali gibi ama en azından şimdilik elimden gelen bu kadar.

   Çocukların yetiştirilme şekillerine gelince; Allah korkusuyla mı sevgisiyle mi yetiştirilmeli dersen bence ortası bulunmalı. Herşeyde ölçülü olunması gerektiği taraftarıyım, yani bunlar benim düşüncelerim seninkilere de sonsuz saygı duyuyorum...

   Sil
 4. yazını tamamen okudum söylediğin şeyler gerçekten cok doğru fakat o insanlara öfke duymadan yorum yapmak bence cok daha mantıklı birincisi ağır suç (idam,müebbet hapis,hadım etmek , kolunu kesmek gibi..) insanları asla caydırmaz çünkü suçluların %90 ı cezayı göze almadan yapar bu suçu işler 10 yıl yatarım misali düşünen yoktur ceza caydırsa bu da caydırırdı . ikincisi yılda binlerce insan yanlışlıkla ve dolaplar cevirerek suçlu bulunuyor bunlara ne olack en azından yanlışlık olsa bi iki yıl sonra fark etseler daha kötü bi durumdada olsa adam hayatına devam eder ama idam olsa ve bunun yanlışlık olduğunu anlasalar ne olacak..? Ben bile böyle bi ortamda cinayet işlemeye imkansız gözüyle bakmıyorum daha doğrusu hiç bişey için kendimden emin olamıyorum yarın ruhumun nasıl değişeceğini kendimde bilemem . bu suçların ana kaynağı kötü eğitim ve şiddet içinde bi büyüyen cocuklar adam 8 yaşındaki çoçuğuna şehit haberleri izletiyor cocuğunun yanında ölümden kötülükten bahsediyor okula gidiyor öğretmeni bi piskopat öğrenci dersi anlamıyor diye tokatlıyor sonra bunlar cocuğa normal ve olası gelir size tavsiyem haberleri izlemeyi bırakın yoksa sizede olası gelmeye başlayabilir :D nerden nereye geldim be Oo Bu arada biraz daha böyle güzel yazılar yazarsan okulu felan herşeyi bırakıp hayatımı koredelisifanclub kurmaya adayacam :D

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yazımda da söylediğim gibi Allah'ın verdiği bir canı başkasının almaması taraftarıyım. Benim idam meselesi tamamen kinaye...
   Benim kafamdaki adalet kimsenin suçsuz yere cezalandırılmadığı, suçluların harfi harfine ceza aldıkları bir dünya. Tabiki bu yüzde yüz mümkün değil, zaten bütün meselede bu ya! Bak haber izleme mevzusuna kesinlikle katılıyorum, en basitinden şehit haberleri artık o kadar duyarsızlaştık ki gündelik bir olaymış gibi göz atıp geçiyoruz ne acı...

   Bak bütün kötülüklerin anası eğitim eksikliği diyoruz aman okulu bırakayım deme:)) Yorumun için teşekkür ederim.

   Sil
 5. Sen kadınların birer mal gibi hayvan gibi alınıp satılıp kesilmesini kaldıramıyorsun ben hem bunu kaldıramıyorum hem de hemcinslerimin hayvanlıklarını. Gördük ki şart olan eğitim de değilmiş. Peki ne?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ah bir bilsem! Bence sadece eğitim değil herşey dengeli olmalı. Çocukların yetiştirikmesinden bahsediyoruz ama bu eğitim sadece aile ve okulla sınırlı değil ki. Arkadaşlarından tut sokak kültürüne kadar, TV de izlediklerinden tutta kitapta okuduklarına kadar bir çocuğu herşey etkileyebilir. Peki bütün bunları devlet ve aile denetleyebilir mi? Daha doğrusu bu çevreyi yaşanabilir hale getirmek ne kadar mümkün? Kafamda bir sürü soru var ama cevaplar muamma...

   Sil
 6. yazın yine yine yine çok güzel ve çok doğru ! özellikle elalem ne der kısmı hayatımızın her alanında var ne yazık ki!
  tebrik ediyorum canım,
  sevgiler,
  esra t.

  YanıtlaSil
 7. Aslında son yıllarda artmadı da medyaya yayılması artıldı bence. Geçmişte kadına şiddet medyaya çok az yansıyordu. Bunu en yakından şahidiyim kendi ailemden biri öldüğünde yalnızca yaşadığımız ilin yerel gazetelerinde ufak bir yazı olarak çıkmıştı. Kadına şiddet azalıyor modern yaşamla birlikte Türkiye de bence (ki bu azalmış hali). Size 1998 senesinden bir örnek kadın eşi onu 3 kere hastanelik ettiği için polise başvuruyor polisteki cevap "koca bu döverde severde barışırsınız iki güne"... Buyurun buradan yorumlayalım birde olayı. En azından şimdi polis bir şeyler yapmaya çabalıyor. Ama ataerkil bir toplumda yüzyıllardır küçük görülen kadınların birden el üstünde tutulmasını bekleyemeyiz bence. Zamanla medyanında katkılarıyla düzelecek. Şimdi askerde eğitim veriliyormuş yanlış okumadıysam kadına şiddet ile ilgili. Böyle böyle düzelecek yavaş yavaş milletimize sabır dilemekten başka bir yapacağımız şey yok.

  YanıtlaSil
 8. Artık haber okumaya, izlemeye korkuyorum, içim çok kötü oluyor. :( Özellikle küçükken tecavüz-kadına şiddet-çocuk kaçırma haberlerinden çok çok etkilenirdim. Rüyamda koca koca amcalar beni kaçırırdı ağlayarak uyanıp annemin babamın yanına koşardım geceleri. Ben kabuslardan-haberlerden bu kadar etkileniyordum, bunu gerçekten yaşayanların durumunu düşünmek bile o kadar korkutucu ve iç acıtıcı ki! Dediklerin çok doğru, cümlelerini ince eleyip sık dokuyarak seçtiğin de belli oluyor, yüreğine sağlık.

  YanıtlaSil
 9. Mimlendin ve çoooooook özlendin :)))

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ahh yavrum ya çok teşekkür ederim, mimi hemen cevaplayamam ama emin ol en kısa zamanda cevaplamaya çalışcam;)

   Sil
 10. Yanıtlar
  1. Kpss derdine düştüm uğrayamaz oldum buralara canımcım:(

   Sil
 11. Çok güzel bir yazı olmuş ama ben şuna çok karşıyım şimdi erkekler bulmuş bir kılıf anneler güzel çocuk yetiştiremiyor çocuk şidddete meilli oluyor gene kadın suçlu bu baba ne yapıyor çalışıyor dicekler 7/24 mü çalışıyor hee öyle çalışıyorsa çocuk yapmasın yaptıysada günde 1 saatinin evladına ayırsın annede çalışıyor evde sokakada sürtmüyor oda ben idamı degil ama tecavüz müebbet olmalı bence idamı desteklemememin tek nedenide belki sonradan suçsuz bulunur falan diye yoksa bence kesinlikle müebbet bak cinayetleri müebbet önler mi bilmiyorum öünük o an o şerefsizlerin gözü dönüyor onlar o an cezayı falan düşünümyorlar ama tecavüzcü muhakkak düşünür bunu birde bizim ülkede erkekler o kadar çok şımartılıyorlar ki etrafındaki tüm kadınları kölesi olarak görüyorlar allah hepsini nasıl biliyorsa öyle yapsın.

  YanıtlaSil

[Bilgilendirme: Saygı sınırlarının çiğnenmemesi adına gönderilen yorumlar yönetici onayından sonra yayınlanmaktadır.]

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...