29.04.2015

Civcivleri Boyamayın!Ülkemiz insanının ticaret zekasına hayranım, gerçekten! Sıradan bir nesneyi bile öyle değişik şekillerde piyasaya sunuyorlar ki ihtiyacımız olmasa bile alma ihtiyacı hissediyoruz. Misal civcivler; yıllar öncesine kadar sırf yumurtasından ve etinden yararlanalım diye üreticiler tarafından alınan civcivleri, öyle allayıp pulladılar ki şimdi sırf görüntüsü için alır olduk. ''Ben almam ya'' diye içinden geçirenler, yanınızda çocuk varsa mecbur alacaksınız zira hedef kitlesi çocuklardır. Kutunun içinde rengarenk civcivleri görür de çocuklar durur mu? Durmadı da zaten, renkli civcivler bir dönem öyle çok ilgi gördü ki tabir-i caizse patladı gitti.

Lakin bu ticaret hilelerinin birde diğer yüzü var. Civcivlere hiçbir zarar vermediğini iddia eden üreticinin iki farklı yöntemi var. İlki, civcivlerin kaynatılıp soğutulmuş renkli suya daldırılıp çıkarılmaları ve kurumaları için güneşte bekletilmeleri. Civcivler ilk yumurtadan çıktığında belli bir sıcaklıkta korunmalıdır. Ama üreticiler sıcaklık şurda dursun, yavruların tüylerini ıslattıkları gibi daha hızlı kurumaları için rüzgara çıkarıyorlar. Bu da vücut dirençlerini kırarak daha çabuk ölmelerine neden olur. 
Diğer bir yöntem ise; civcivin yumurtadan çıkmasına kısa bir süre kala, renkli boyayı şırınga yardımıyla yumurtanın içine enjekte ediyorlar. Civciv yumurtanın içinde hareket ettikçe tüyleri boyanıyor ve yumurtadan renkli bir şekilde çıkıyor. Ki ülkemizde ''Tedavi edici amacı taşımadığı halde hayvanların dış görünüşünü değiştirmeye yönelik cerrahi müdahaleler yasaktır''dikkatinizi çekerim...
Beni en çok hayrete düşüren ise, satışa sunulacak renkli civcivler bir gün öncesinden aç bırakılırmış ki satış sırasında acıkan yavrular daha çok ses çıkarsınmış. Evet insanların ticari zekasına hayranım ama bu zeka kötüye kullanılmamalı, canlılara zulmederek gelir elde etmek pekte insancıl olmasa gerek...

Kısa süreliğine (bir ay olabilir) blogda yazı yazamayabilirim.
Blog yalnız kalmasın diye sitelerden alıntılar yapıcam şimdiden bilginize.

2 yorum:

  1. Belə də olmaz, pul qazanacam deyə insanlığı itirməyə doğru gedir insanlar.. Bu ticari ağıl, zəka deyil. Çünki əsl zəka zərər verərək mənfəət əldə etmək deyil!. Bu arada Kore dəlisi blogun çox gözəl olub. ;) Çox bəyəndim rəngləri. :))

    YanıtlaSil
    Yanıtlar
    1. Kesinlikle öyle balam ama para hırsı bazılarının gözünü öyle sarmış ki canlılara eziyet ettiğinin farkında bile değil maalesef... Sağol balım beğenmene sevindim, ruh halime göre bloğun renklerini değiştirip duruyorum :))

      Sil

[Bilgilendirme: Saygı sınırlarının çiğnenmemesi adına gönderilen yorumlar yönetici onayından sonra yayınlanmaktadır.]

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...